Oprocentowanie stałe kredytów hipotecznych rozwiązaniem na kolejne lata..?

  • -

Oprocentowanie stałe kredytów hipotecznych rozwiązaniem na kolejne lata..?

 

Witajcie.

Koniec roku już bardzo blisko, przed nami Święta Bożego Narodzenia, a chwilę po nich Nowy Rok. Koniec roku jest też szczególnym czasem zmiany ofert kredytowych na rynku bankowym. Niestety nie mam dla Was dobrych wiadomości.

Po pierwsze zwiększenie wkładu własnego o kolejne 5%. Banki próbują obejść rekomendację KNF i doubezpieczyć klientom brakujący wkład własny. Ale jak to się potoczy? Nie wiadomo. Ponieważ KNF nie wyraża na to zgody. Okaże się to pewnie po Nowym Roku.

Druga kwestia to kolejne podwyżki marż w bankach, które już zaczynają się od 2% wzwyż. Marża banku jest składnikiem oprocentowania kredytów, czyli płacić będziemy więcej. Drugim składnikiem jest WIBOR, stawki ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ta stawka jest niestety zmienna i w sumie nie za bardzo jesteśmy w stanie ją przewidzieć. Przykładowo dziś wynosi 1,72%, 4 lata temu dochodziła do ok. 5%. Ma to istotny wpływ na raty jakie płacimy.

Za to ciekawostką jest pojawienie się już od niedługiego czasu ofert z tzw. oprocentowaniem stałym. Oferty w bankach już się pojawiły, zatem być może jest to nowy kierunek warty przemyślenia, jeśli zamierzacie starać się o taki kredyt w najbliższych latach? Na pewno warto się temu przyjrzeć, przemyśleć i wziąć pod uwagę.

Ok, ale o co chodzi z tym oprocentowaniem stałym, na czym polega?

Chodzi o to, że decydując się na taką opcję na kilka lat np. 5-7 (w zależności od banku) nasza rata będzie stała. Po upływie tego okresu klient będzie miał możliwość albo dalej skorzystać z oferty stałego oprocentowania lub bank zaproponuje mu nowe warunki.

W zależności od oferty takie oprocentowanie może wynosić od 4,35%. W tej chwili ofertę już wprowadził m.in. Alior Bank, BZ WBK, BGŻ BNP PARIBAS. W tej chwili przy oprocentowaniu zmiennym wynosi od 3,37%. Natomiast po podwyżkach marż od 2016 roku trzeba będzie liczyć od ok. 4%. Zakładając oczywiście, że stawki WIBOR pozostaną na obecnym poziomie.

Poniżej zamieszczam link do strony KNF, gdzie możecie zobaczyć jak stawki WIBOR kształtowały się na przestrzeni ostatnich lat.

 

http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/Jak_moze_wzrosnac_rata_kredytu.html

 

Co myślicie o takiej alternatywie? Piszcie w komentarzach.